Spartakh-plavani.cz

Historie klubu

Historie klubu TJ SPARTA Kutná HoraNa podzim roku 1957 byl v Kutné Hoře založen plavecký oddíl. Sportovalo se na otevřeném koupališti a v zimních měsících v malém bazénu průmyslové školy. Přesto se už tehdy kutnohorští plavci zařadili mezi nejlepší v kraji.

Po určité stagnaci došlo k oživení činnosti s otevřením kutnohorského krytého plaveckého stadionu, které proběhlo 27. prosince 1983. Příznivci vody zde mohli začít využívat velký bazén, který měří
25 m x 12,5 m a dětský bazén o rozměrech 8 m x 12,5 m. O chod plaveckého stadion se od té doby stará občanské sdružení TJ SPARTA Kutná Hora ve spolupráci s Městským úřadem Kutná Hora, který financuje provozní náklady bazénu.

Historie klubu TJ SPARTA Kutná HoraS postavením krytého plaveckého stadionu se změnili tréninky plavců. Současní členové zahájili se začátkem roku 1984 výuku neplavců v dětském bazénu. V září pak činnost rozšířili o trénování mládeže, která se v prosinci téhož roku zúčastnila prvních oddílových přeborů. V březnu 1986 poprvé plavci kutnohorského oddílu vyrazili na krajskou srovnávací soutěž, z které přivezli první medaile. Od této doby se závodníci účastnili mnoha závodů.Za rok 1986 byla vyhlášena mezi nejlepšími sportovci Kutné Hory Jitka Kozlíková a mezi trenéry Zdeněk Götz a Jiří Fiala z plaveckého oddílu. V následujícím roce 1987 se probojovala mezi nejlepší sportovce Kutné Hory opět zástupkyně plavání, tentokrát byla oceněna Zuzana Jägerová a mezi trenéry Jindřich Kozlík. V roce 1988 vybojovala první medaili na republikových přeborech Jitka Kozlíková a díky tomu byla opět mezi nejlepšími sportovci Kutnohorska. Ocenění získal také Josef Žloudek, za přípravu 30 nejmladších plavců.​

Historie klubu TJ SPARTA Kutná Hora

Rok 1989 byl jedním z nejúspěšnějších pro plavce Sparty Kutné Hory. Na letní republikové přebory se ve svých věkových kategoriích kvalifikovalo hned 7 závodníků a Jitka Kozlíková se svými výkony kvalifikovala na dorostenecké mistrovství republiky.

V roce 1990 se dívčí družstvo ve složení Zuzka Jägerová, Kateřina Pivoňková, Barbora Janálová, Pavla Slavíčková, Alena Puchýřová a Veronika Viková poprvé zúčastnilo soutěže družstev a ihned svou účast proměnilo ve vítězství.

V následujících letech prošlo plaveckým oddílem spousta úspěšných plavců a plavkyň. Někteří z nich měnili republikové tabulky ve svých věkových kategoriích, ale největší úspěch zaznamenala Kateřina Pivoňková, která měnila juniorské, dorostenecké a seniorské rekordy. 3 plavkyně byly zařazeny do reprezentačního družstva České republiky. Ale nejdůležitější je, že v každém roce se našli závodníci a závodnice, kteří mohli bojovat o přední místa v České republice.

Plavecký oddíl není a nikdy nebyl jen o závodním plavání, ale o tom naučit děti milovat vodu, naučit je plavat. A to se po mnoho let daří.   V malém bazénku se každý rok objeví spousta malých plaveckých nadějí, kteří s radostí chodí na hodiny plavání, učí se základy a těší se až budou moci plavat ve velkém bazénu.

Kromě závodního družstva a začátečníků se plavecký oddíl zaměřuje i na plavce, které baví plavat, ale nechtějí závodit. Pro takové plavce má plavecký oddíl kurz kondičního plavání.

V roce 2014 opustil řady plaveckého oddílu poslední závodník, stejně tak většina původních trenérů. Maminky od dětí se však nevzdaly a převzaly oddíl do svých rukou. Prošli kurzy, aby mohly i nadále učit děti plavat. V lednu 2015 se opět utvořil nový závodní oddíl a první dvě děvčata vyrazila ještě v červnu na první závody.

Historie klubu TJ SPARTA Kutná Hora